Yazılım Firmaları Hakkında Genel Bilgiler

Yazılım Firmaları Hakkında Genel Bilgiler

Hem ülkemizde hem de dünyada, bilgisayarın en gündelik işlerden en büyük şirketlerin yürütülmesine kadar her alana girmesi; bilgisayarın yapabildiği her işin bir sektör haline gelmesine neden olmuştur. Genel olarak ‘bilişim sektörü’ olarak adlandırılan bu iş kolu, özel ve kurumsal olarak yaşamını sürdüren pek çok firma yaratmıştır. Bunlardan biri de yazılım firmalarıdır.

Öncelikle kısaca, yazılım hakkında bilgi vermek gerekirse; bilgisayar temel olarak iki bölümden oluşur: Yazılım ( Software ) ve donanım ( hardware ). Donanım kısmı, bilgisayar kasasının içinde bulunan ve elle tutabildiğimiz parçalardır. Anakart, ekran kartı, işlemci, ram, sabit disk ve optik sürücü, bilgisayarın temel donanım parçalarıdır. İsteğe bağlı olarak, farklı parçalar eklenip daha fazla özellik edinilebilir. Yazılım ise, bu parçaların birbiriyle bağlantısını yöneten, ve kullanıcıların istediği işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan komutlardır.

Özel veya kurumsal olarak hizmet veren firmalar mevcuttur. Daha çok müşterinin isteğine göre hizmet şekli alan ve her ikisiniz de sağlayan firmalar da vardır.

Yazılım firmaları, çeşitli şekillerde hizmet sağlarlar. Bazı firmalar, belli sektörlerde yoğunlaşır ve buna göre çözümler yaratır. Örneğin eğitim sektöründe olmayı tercih eden bir firma, kuruluşların müşterilere vereceği hizmetleri sağlayan web programları veya bilgisayar kurulumları ile ilgilenir. Belli programları üretir, ya da kuruluşun seçtiği bir programı yönetirler.

Bunun yanı sıra, web tasarımını da üstlenen yazılım firmaları mevcuttur. Şirketin kendi web sayfasını görsel özelliklerine karar verme aşamasından altyapıyı sağlama aşamasına kadar yönetir, aynı zamanda sitenin bakımını üstlenirler.

Yazılım programını sağlama ve yürütme kadar, programı bakım altına alma, ve çıkabilecek sorunlarda yardım sunma hizmeti, Danışmanlık hizmetidir. Çoğu yazılım firmaları, müşterilerine bu hizmeti de vermektedir.

Günümüzde, internet sadece bilgi sağlama işlevini çoktan geride bırakmış, iletişim sağlama ve eğlence yönü öncelikli hale gelmiştir. Mobil olarak da ulaşılan pek çok uygulama, her türlü haberin hızla yayılmasını sağlamaktadır. Özellikle Facebook benzeri sosyal ağlar, şirketlerin kendi reklamlarını yapmaları konusunda iyi bir alandır. Ancak bu reklamın altını doldurmak, ve bunların aracılığıyla size ulaşan kişileri memnun etmek, kendi kurumsal web sitenize sahip olmakla mümkün olur. Yazılım firmaları bu noktada devreye girer, ve size kurumsal hizmet vererek niteliklerinizi hem site tasarımıyla hem de sunulan programlarla yansıtabileceğiniz bir web sitesi hazırlar; ayrıca bu sitenin yürütülmesini sağlar.

Şirketlerin internet alanında sağlamak istedikleri başarılardan biri de, arama motorlarında kolay bulunabilen bir web sitesidir. İnternet kullanıcıları, hemen her ihtiyaçlarına ulaşmak için arama motorlarını kullanırlar. Bir anahtar kelime girilir, ve sonuç sayfasında, kelimeye en yakın sonuçlar sıralanır. Hangi sayfanın daha yukarıda görüneceği, SEO denilen bir uyumlulukla ilgilidir. ‘Search Engine Optimization’ ifadesinden gelen SEO, ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ anlamındadır. Buradaki diğer önemli nokta, yanıltıcı olmamak, ve sayfanıza gelen kişinin gerçekten anahtar kelimesiyle ilgili bir konuya ulaşmasını sağlamaktır.

Yazılım firmalarının verdiği bir diğer hizmet, sitenizin mobil olarak da görüntülenmesini sağlamaktır. Çoğu internet kullanıcısı, telefonlarından tada tablet bilgisayarlarından, örneğin banka gibi işlemlerini halledebilmek ister. Bunu sağlamak için, sitenizin mobil uygulamasını hazırlamak,  firmalarının işidir.

Günümüzde alışverişinde internet üzerinden yapılmak sitenmesi, ‘ e-ticaret’ sektörünün oluşmasını sağlamıştır. Bu alanda atılım yapmak isteyenler de, yazılım firmaları ile anlaşarak, site altyapısı hizmeti alırlar.