Online İşletme Nasıl Kurulur?

 

Teknolojinin ilerlemesiyle internet erişimi oldukça geniş alanlara yayıldı. İnternetsiz bir ev artık düşünülemezken açık alanlarda dahi ücretsiz internet hizmetleri sağlanmaya başladı. Dolayısıyla tüketici alışkanlıkları da bu yönde şekillenmekte ve online platformlar fiziksel pazarların yerini alma konusunda oldukça hızlı ilerlemektedir. Tüketici davranışını kendine rehber olarak alan işletmeler ise online ortamda yükselmeyi tercih etme yoluna gitmektedirler.

Online küçük işletme faaliyetlerine başlarken izlenebilecek başarı garantisi ispatlanmış ard ada gelen adımlar vardır. Bunları sıralamak gerekirse :

Bir ihtiyaç tespit edilir ve doldurulur

Birçok insan ürünü ilk plana, pazarlamayı ise ikinci plana koyarak işe başlamakla hata yapar. Başarıyı yakalama şansını arttırmak için, Pazar ile başlamak gerekir. Buradaki hile, bir problemi için çözüm arayan fakat pek fazla sonuca henüz ulaşamamış bir grup insan bulabilmektir. İnternet, bu tarz pazar arayışlarını kolaylaştırır. İşletme, insanların hangi problemleri çözüme ulaştırmaya çalıştıklarını öğrenmek için online forumları ziyaret edebilir. İnsanlar tarafından sıklıkla aranan anahtar kelimeleri tespit ederek bu anahtar kelimeler üzerinden araştırma yapabilir. Siteyi ziyaret eden ve taleplere cevap vermek için şirketin neler yaptığını not eden potansiyel rakipler kontrol edilmelidir. Daha sonra elde edilen bilgilerle neler yapılabileceği bulunmalı ve rakiplerden daha iyi bir konuma getirilmek üzere mevcut bir ürün yenilenerek pazara sunulmalıdır.

Satış adedi belirlenir

Ziyaretçinin siteye geldiği andan itibaren bir satın alma yaptığı ana kadar ziyaretçiyi siteden tutan, satış süreçleri üzerinde daha önce denenmiş satış adedi formülleri vardır. Ziyaretçinin merakını harekete geçiren ilgi çekici başlıkların kullanılması, ürünün çözüme ulaştırma iddiasının olduğu problemin tanımlanması, problemin çözücüsü olarak güvenilir bir etki alanı kurulması, ürününü kullanmış olan insanların referanslara eklenmesi, güçlü bir ürün garantisi sunulması, zorunluluk hissi yaratma ve daha pek çok satış arttırma tekniği uygulanabilir. Şirketin aslında satış adedinden çok; ürünün ya da hizmetin insanların sorunu için tek çözüm ya da hayatlarını iyileştirecek bir ürün ya da hizmet olmasını sağlamaya ihtiyacı vardır. Bu noktada, şirket müşteri gibi düşünerek kendine şu soruyu sormalıdır : Bu üründe benim için olan nedir?

Kullanımı kolay bir website tasarımı yapılır ve hayata geçirilir

Şirket kendine Pazar alanı ve satılacak ürün belirledikten sonra, satış süreci adımları saptanır. Tüm bunların ardndan online işletme için web tasarımı aşamasına geçilebilir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, web sitenin mümkün olduğu kadar basit bir tasarıma sahip olmasıdır. Sitenin, kullanıcı dikkatini uzun süreli olarak çekebilmek için beş dakikadan az zamanı vardır. Aksi takdirde kullanıcı, bir daha ziyaret etmemek üzere siteden ayrılır. Bu bağlamda webstiede; beyaz bir arkaplan üzerinde bir ya da iki sade font kullanılabilir. Site içinde dolaşım basit ve her sayfada aynı olmalıdır. Sisteme katılım teklifi içermelidir ki e-mail adresleri elde edilebilsin. Potansiyel müşterileri kaçırmamak için satın alma işlemi 2 tıklamadan fazla adım gerektirmemelidir. Müşteri dostu bir website olması için çalışılmalıdır.

Sitenin trafik alması için arama motorları kriterlerine uygun çalışmalar yapılır

Tıklama başına ödeme reklamlar yeni açılan sitelerin trafik alması için en kolay yoldur. Siteye trafiğin organik olarak gelmesini beklemenin avantajları vardır. Birincisi tıklama başına ödeme reklamlar, arama sayfalarında hemen görünür olurlar ve ikincisi ise bu reklamlar, başlıklar, fiyatlar ve satış yaklaşımları kadar iyi, farklı anahtar kelimeleri test etmeye de izin verir. Aynı zamanda yüksek dönüşümlü anahtar kelimeler keşfetmeyi de sağlar. Böylece organik arama sonuçları sıralamasında daha hızlı yükselme yaşanabilir.

Kullanıcılar üzerinde işinin uzmanı itibari kurulmalıdır

İnsanlar interneti bilgiye ulaşmak için kullanırlar. Bilgiyi diğer sitelere ücretsiz olarak sağlamak, trafik alımını arttırır ve arama motorlarında daha iyi sıralamada yer almaya yol açar. Bunun sırrı ise; siteye herbir ilgi çekici bilgi ile birlikte link gömmektir. Bedava, uzman içeriklerde uzak durmak en iyisidir. Makaleleri, videoları ve diğer her içeriği sıfırdan yaratmak bu sonuçları elde etmenin temel yoludur. Böylece siteye, organik içerikleri paylaşmalarını sağlamak üzere kullanıcılara seslenen bir ‘’paylaş’’ linki de eklenebilir. Sektör forumlarında ve sosyal medya ağlarında aktif bir uzman haline gelmek siteye yeni okuyucular kazandırmak açısından oldukça faydalı olacaktır.

Müşteriler ve aboneler mail ile takip edilir

Sisteme kullanılcılar katıldıkça, online işletmenin en değerli varlıklarından biri oluşmaya başlıyor anlamına gelir. Şirket, müşterileri ve website üyelerine e-mail gönderme iznine sahip olur. Bu da demek olur ki; şirket, aradıkları her ne ise ona cevap verebilmiştir. Bu listedeki kişiler ile şirket arasında geliştirilebilir bir ilişki oluşmuştur. Ayrıca yanıtlar yüzde yüz ölçülebilir.

Sunucu tabanlı satış ve upselling uygulamaları üzerinden gelir arttırılır

İnternet pazarlamacılığının en önemli stratejilerinden biri, herbir müşterinin yaşam değerini geliştirmektir. Sunucu tabanlı satış ve upselling uygulamaları, şirketin websitesinden bir kez alışveriş yapan müşterinin tekrar satın alma yapmasını sağlar. Bunu da, yeni ürünler önererek, elektronik kuponlar göndererek, satın almasını gerçekleştiren müşteriye iletilen teşekkür mesajı ekranına ürünler yerleştirerek, müşterileri sadakatlari dolayısı ile ödüllendirerek vb yollarla gerçekleştirir.

İnternetin bir yıldaki değişim hızı, gerçek dünyanın beş yıldaki değişim hızına eşittir. Fakat, başarılı online işletme başlatma ve büyütme prensipleri hiç değişmedi. Henüz başlayan online şirketler için yukarıda saydığımız adımları izlemek oldukça faydalı olacaktır. Bu temelde ilerleyerek, bir basamağı gözden kaçırmak, hatalı bir adım atmak mümkün değildir.