Geekler Neden Yeni Cool Akımı Oldu?

Çok uzun zaman önce değil, geekler, ya da daha hoş bir söylem ile, üst düzey bilgisayar ve teknoloji bilgisi olan anti-sosyal kişiler, arkadaş çevrelerinde daha çok istenmeyen kişilerdi. Zamanlarının büyük kısmını en sevdikleri bilgisayar ekranları karşısında geçirmeleri ve hemen hemen hiç sosyalleşmemeleri diğer insanlar için sürpriz değildir. Daha sonra birden bire, geekler cool olmaya başladı. Sosyal taraflarının eksikliği farkedilmesine rağmen üstün zekaları arkadaş çevreleri tarafından takdir edilmekte ve hayranlık duyulmaktadır. Microsoft’tan Bill Gates, Facebook’tan Mark Zuckerberg ve Apple’dan Steve Jobs gibi geekler son derece zengin, ünlü ve inovasyonları için kendilerine tapılan önemli kişilerdir. Her şeyden önce geek kültürünü benimsemek gerekiyor. Video oyunları eskiye göre daha popüler ve iPhone, Facebook, Xbox 360 gibi teknolojiler sosyal çevrelerde artık en çok konuşulan konular olmaya başladı. Hepimiz bir sonraki teknolojik inovasyonu, ilk sahip olan olmak için dört gözle bekler olduk. Son birkaç yılda ne oldu da her şey bu yönde gelişti?

İnternet : Geeklerin Kurtarıcısı

Suyun Dünya’ya hayat verdiği gibi, internet de bilgi çağını hayatta tutan şeydir. İnternetin gelişmesini sağlayanlar ise yine geeklerdir. Teknolojinin ve bilgisayarların çalışmasının ilk elden işlenen bilgileri, internet ortaya çıktığında geeklerin avantajlı bir başlangıç yapmalarını sağladı. Bu durum yeni inovasyonlar yaratmanın öncüleri olan geeklerin, teknolojik pazarda yeni sürülen ne varsa öğrenme tutkuları ve çabuk kavrama yeteneklerini teşvik etti. İnterneti gelişmeye başladığı günden itibaren incelediğinizde, bugünkğ haline nasıl geldiğine şaşıracaksınız. İnternetin e-mailler’den sohbet programlarına, web 1.0’dan 2.0’a, forumlardan sosyal ağ sitelerine, olasılıklardan sınırsızlıklara uzanan bir yolculuğu vardır.

Bugün, internet ya da diğer herhangi bir teknolojinin nasıl olacağına dair öngörüler, muhtemelen bu geek denilen kişilerin takdirlerinin gerisinde kalacaktır. Çünkü onlar, Microsoft Windows işletim sisteminin tekelinde insanların bilgisayar algısını değiştirmek gibi dünya çapında köklü değişiklik yapabilecek inovasyonlar yaratma yeteneğine sahiplerdir. Dünyaya yön verecek otorite ve uzmanlığa sahip bir geek olmaktan daha cool ne olabilirdi ki zaten?

Geekler Dünyaya Karşı

Bazı bakımlardan, geekler dünyaya karşı isyan etme isteği duyarlar. Bu durumu, kötü şöhrete sahip Napster’ın kurucularından Shawn Fanning’in müzik endüstrisini protesto etmesinde ve açık kaynak yazılım Linux’un dev Microsoft’a karşı savaşında görebiliriz. Daha sonra, bir bütün olarak toplumsal güvenliği sağlamayı umarak bilgisayar sistemlerindeki yasal boşlukları ortaya çıkarmaya uğraşan etik –beyaz şapkalı- hackerlar ortaya çıktı. Kişisel seviyede bile, geekler toplum kurallarına uymayan kişiler olarak sayılırlar. Eğitimsel açıdan vasıf sahibi insanlar tarafından zeki olarak görülmezler; fakat kimse başarılarını inkar edemez. Bill Gates ve Mark Zuckerberg her ikisi de okulu bırakıp geleneksel ve tutucu bir eğitim yolunu takip etmek yerine kalplerinin sesini dinlemeyi tercih etmiştir. Hala kendi alanlarında başarılarını sürdürmektedirler. Her durumda cool olmak, ilk olarak farkedilmekle ve farklı olmakla ilgilidir.

Bilgi Çağının Değeri

Bilgisayarlar ve iletişim ağlarının dünyasında, bu sistemlerin kullanımı konusunda verimlilik gösteren kişiler dünya çapında önemli bir kontrole sahip olurlar : “Bilgi güçtür.” Bir şeyin nasıl kullanıldığını bilmekten daha iyi olan şey, onu faydalı hale getirmektir. Geeklerin yaptığı da budur. Dünya bugün teknolojiye doymuş durumdadır ve geekler bilgisayarların dilinden en ii anlayan ve onları en iyi kullanabilen teknoloji hayranlarıdır. Bilgi dünyaya yön vermektedir; dolayısı ile geekler toplumda önemli bir yere sahiplerdir. Teknolojinin bugünkü halini alması, onların rehberliği olmadan imkansızdı.