M-Ticaret : İşletmeler İçin Mobilleşmek Neden Önemlidir?

 

E-ticaret, sürekli büyüyen perakende ve toptan alanının büyük bir kısmını oluşturmaktadır; fakat mobil ticaretin daha hızlı büyüdüğünü biliyor muydunuz? Akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının sayısının artmasıyla paralel olarak mobil ticaretin de büyümesi anlaşılabilir bir durumdur. Fakat hala zamana ayak uyduramamış çok fazla e-ticaret perakendecisi var ve hala optimize edilmemiş, ihtiyaç karşılamayan, ziyaretçinin kolayca sitededen ayrılmasına yol açan online mağazaları mobil kullanıcılara sunmaktadırlar.

Mobil dostu alışveriş deneyimi sağlamak için hata yapmak, içinde yaşadığımız geniş ekran dünyasından bahsedilmeyen bir mobil internet ve mobil alışveriş popüleritesi vererek aslında bir dezavantaj yaratır. Bununla birlikte, eğer mobil optimizasyon için henüz ikna olmamış iseniz ya da e-ticaret ile satış yapmaya henüz başladıysanız mobil dostu olmanın neden bu kadar önemli olduğuna dair bir araştırma yapmaya başlamanız, böyle hızlı gelişen bir alanda ritim yakalamak için faydalı olacaktır.

Mobil Ticaret Nedir?

Basitçe özetlemek gerekirse, mobil ticaret, yani m-ticaret, elektronik satış ve ticaret; başka bir deyişle akıllı telefonlar ve tabletler gibi kablosuz elektronik cihazlar kullanarak yapılan e-ticarettir. M-ticaret, e-ticarettem ayrılmış bir birim değildir. Aksine, e-ticaret işlemlerinin masa üstü bilgisayarlar ve laptoplar yerine akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştirilen özelleştirilmiş bir alt grubudur. M-ticarette asıl amaç; alışveriş deneyimini küçük ekranlara uygun hale getirilmektir. Mobil uygulamalar kadar esnek tasarıma sahip ve kullanıcı dostu olabilmek m-ticaret için önemlidir.

M-Ticaret ve Mobil pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Mobil cihazlara olan güvenden dolayı pazarlama ve m-ticaret kullanımı artarak yaygınlaşmaya başladı. Mobil web üzerinden satış ve pazalama yapmanın işletmelere getirilerini şöyle özetleyebiliriz :

· Mümkün olan en geniş hedef kitleye dijital pazarlama ile erişim imkanı sağlamak

· Gerçek zamanlı, uyum sağlayabilen, iletişimi kolayca izlenebilen ve sonuçları kaydedebilen bir sistem

· Belirlik demografik sınıflardan tüketici gruplarını sktif olarak hedefleme becerisi

· Düşük üretim ve dağıtım fiyatları ile maliyet verimliliği

· Reklam ve rekabet feedbacklerinden ek gelir sağlamak

· Müşterilere 24 saate yaygın olarak satış, faturalama ve müşteri hizmetleri desteği

· Müşterilerin iletebileceği meseajlar sayesinde viral pazarlama potansiyeli

· Diğer medya reklamcılıklarıyla (tv, radyo gibi) kolayca bağlantı kurabilmek için çapraz medya entegrasyonu

M-Ticaret Dezavantajları Var mı?

Pekçok akıllı cihaz kullanıcısı, hareket halinde iken alışveriş yapmayı bir avantaj olarak görür. Fakat mobil cihaz kullanıcıları alışverişe devam ederken satın almayı tamamlamak konusunda bir dizi engellerle karşılaşabilmektedirler. En çok karşılaşılan sorunlardan biri süreci karmaşıklaştıran kredi kartı numarası, isim gib bilgileri paylaşırken güvende hissetmeyen müşterinin kontrol sürecini tamamlayamamasıdır. Küçük metin kutucuklarına kişisel bilgiler girmek durumunda kalmak müşterilere hayal kırıklığı yaşatabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için de online alışveriş güvenliğinin müşterilerce anlaşıldığına dair teyid almaktır.

Tüm bunlar geleneksel masa üstü bilgisayar ve laptoplardan yapılan e-ticaret satışları öldü ve herkes mobil ticarete geçmeli demek değildir. Buradaki kasıt, mobil ticaretin ve işletmeler ile e-ticaret satıcılarının mobil dostu olması gerektiğinin sebeplerinin artık yoksayılamayacağını vurgulamaktır. Belki birkaç yıl önce mobil ticaret harcamaları ve gelirleri e-ticaretin şuanda epey geride bıraktığı bir seviyedeydi; fakat şimdi katılması ve piyasada bir dalgalanma yaratması daha sonradan yakalamaya çalışmasından kesinlikle daha iyidir.