Sunucu Kullanıcı Rehberi : Bilmeniz Gereken 4 İpucu

Sunucu kullanıcı rehberi ile birlikte iyi bir sunucu hizmeti her web site için önemlidir. Web sitenizin, markanızın ve işletmenizin bir temeli vardır. Herhangi bir sunucu arızasında, yıllardır geliştirdiğiniz her şeyi mahvetme potansiyeline sahiptir. Eğer websitenizi önemsiyorsanız emin ellerde olduğundan emin olmalısınız. Özellike web sunucu firmaların sık sık gönderdiği cezbedici promosyonlar tarafından kafaları karışık tüketiciler olarak web sunucu şirketleri arasında seçim yapmak son zamanlarda oldukça zorlaştı. Aşağıda, web sunucu satın alma kararı vermek üzere olan kullanıcılar için daha bilinçli bir seçim yapabilmeleri adına oluşturduğumuz rehbere göz atmakta fayda var.

1. Ücretsiz Alan Adı Aldatmacası

sunucu kullanıcı rehberi robotları

Ücretsiz bir alan adı kulağa muhtemelen çok hoş geliyor; fakat kabul etmeden önce almanız gereken bazı notlar olabilir :

  • Alan adının sahibi kim? Ücretsiz alan adının sunucusu, site sahibini süreki kılmak isteyecektir. Bu da demek oluyor ki; ya firma ile sonsuza kadar çalışmaya devam etmek zorundasınız ya da alan adını geri almak için yüklü bir miktar ödeme yapmak durumundasınız.
  • Peki ya süre uzatma? İlk yıl ücretsiz olan kullanımdan sonra süre uzatmak istemeniz durumunda ortalamanın üzerinde bir alan adı ödemesi yapmak zorunda bırakılırsınız.

Araştırma sürecinde, alan adının kime ait ve uzatma süresine dahil fiyatların kabul edilebilir olacağına dair sorular sormayı unutmamak gerekmektedir.

2. Ayrık Alan Adı ve Sunucu

Alan adı ve sunucunun aynı firmaya ait olması gibi bir zorunluluk yoktur. Yanlış anlaşılmasın, mecvut web sunucunuzun güvenli olmadığını ifade etmeye çalışmıyoruz; daha çok başlangıçta güvenilir bir sunucu kaydı yapmak ile ilgili söyleyeceklerimiz. Sunucunuz wesitenizi kullanıma uygun hale getirirken alan adınız sizin online kimliğiniz; en pahalı ve eşsiz varlığınızdır. Uygunluk konusunda gerekli araştırmayı yapmalısınız. Sunucu firmaları genelde alan adını da kendileri ile kayıt etmeniz taraftarıdır; fakat bunu kabul etmek zorunda olmadığınızı bilmelisiniz.

3. Bant Genişliği ve Disk Alanı Terimleri Koşullarını Okumalısınız.

Bant genişliği ve disk alanı koşulları, paylaşımlı web sunucu hizmeti satın alan kişiler tarafından sık sık görmezden gelinir. Kendinize “Eğer websitem bir gecede popüler olursa ve binlerce ziyaretçi çekerse geniş veri transferi için ödeme yapmak durumunda kalacak mıyım?” sorusunu sormalısınız. Pek çok web site bant genişliği kotasını yüksek trafiğe göre belirlemez; fakat siteye yapılan birkaç yükleme sonrasında bu sorunla karşılaşmanız muhtemeldir.

4. Sınırsız Depolama

Sınırsız depolama harika bir fikre benziyor elbette. Ya da baze sunucu firmaları size öyle gelmesini istiyor belki de. Fakat sınırsız depolamaya benzer çok fazla şey yoktur. Hiç Hizmet Koşulları’nı okudunuz mu? Pek çok insan gibi taratıp dikkatlice okumadınız. Hizmet koşullarında İşlemci/Hizmet Kullanımından bahseden bir bölüm vardır. Özetle der ki; eğer websiteniz belirli bir miktardan fazla kullanılırsa Hizmet Koşulları’nı ihlal etmiş olursunuz. Sunucuda tutulan kaynakları uygunsuz kullanımlardan korumak adına böyle bir koşul yer alması oldukça normal olmasına rağmen, birçok firma da bu maddeyi Sınırsız Depolama iddialarında kullanmaktadır.

Sunucu satın alırken dikkat etmeniz gereken maddeler, websitenizin içeriğine, kullanım süresine, büyüklüğüne vb kriterlere göre değişkenlik gösterebileceği için, listeyi uzatmak ve çeşitlendirmek mümkündür. Kendinizin destekçisi olun ve sunucunuz için herhangi bir backup sağlamamaya dikkat edebilirsiniz. Ödemeleriniz için tek kullanımlık kredi kartları ve PayPal kullanmak sizin için daha güvenli olacak ve süreçler daha hızlı ilerleyecektir. Son olarak sunucu firmalarıyla uzun dönemli kontratar imzalamaktan kaçınmalı, iki yıldan uzun anlaşma yapmamaya özen göstermelisiniz. Kim bilir, belki de bir gün sizin web siteniz online dünyanın yıldızı olur.