Seyahat Websitelerinin Bize Öğretebileceği 10 Şey

 

Seyahatlerinizi planlarken profesyonel olarak gelişiyor olduğunuz aklınıza gelir miydi hiç? Popüler seyahat, rezervasyon ve çıkış formları, gezi planlama, otel saat tarifeleri vb ile dolu bu websiteler UX olarak da bilinen kullanıcı deneyimi tasarımı alanındaki bilginizi arttırmak için mükemmel kaynaklardır. Bu siteleri incelerken nelerin size ilham verdiği nelerin ise bir diğer sayfaya hızlıca geçmenize neden olduğu hakkında fikir sahibi olmak mümkün. Sizin tepkileriniz, sitelerin ux tasarımının etkinliği konusunda ayırıcı özellikleri ortaya çıkarır.

1. Kullanıcılara Başlamaları Bir Alan Verin 

Ana sayfanın en çok tıklanan sayfa olmasının sebebi yalnızda giriş olması değil, aynı zamanda bir arama motorundan siteye gelen kullanıcıların genellikle direkt ana sayfaya yönlendirilmesidir. Eğer kullanıcıların sitenizde daha uzun kalmasını istiyorsanız ana sayfadan bazı katmanlarla içerikleri bağlamanız faydalı olacaktır. Nereye gideceğinden emin bir kullanıcı içeriklerinizle pek ilgilenmeyecek, sol menüden ihtiyacı olan sekmelere gidecektir. Bu tarz kullanıcıları ihtiyaçlarını da giderdikten sonra sitede kalmaya ikna etmek için; (en çok tercih edilen şehirler gibi) ana sayfada çok büyük fotoğraflar kullanmak etkili olacaktır.

2. Website Dolaşımınız Anlaşılır Olsun 

Kullanıcı rahatsız etmeden sitede gezinmelerini kolaylaştıracak bir rehber sağlamalısınız. Bunun için şu 4 ana elementi kullanmaya özen gösterebilirsiniz : büyük, kolay fark edilebilir bir arama çubuğu, açıkca tanımlanmış maddeler halinde bir ana menü, iyi tasarlanmış bir yol haritası ve popüler görselleri listeleyen bir slider… Her bir element bir diğerini desteklemeli ki kusursuz ux deneyimine erişilebilsin.

3. Yüksek Etkili Görüntüler Kullanın

Bu tarz görseller kullanıcıların duygularını harekete geçirir ve kullanıcıda sadakat oluşturmak istiyorsanız duygusal bağ kurmanız gerekmektedir. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanmak oldukça etkili olsa da kullanıcıların kendi fotoğraflarını sitede paylaşmalarına izin vermek de bu bağı kurmada büyük rol oynayacaktır.

4. Basit tutun

Az ama öz mantığı her zaman sitelerde işe yarar. Asıl bilgiye odaklanıp kalanları temizlemek, gereksiz ayrıntılarla kullanıcıyı yormamak gerekir. “Basit tutmak” bir ux prensibidir. Önizleme ile desteklenmiş, en fazla bir ya da iki kelime uzunluğunda başlıklar kullanmak bunlardan biridir.

5. Eylem fiilleri kullanın

“Keşfet”, “Listele”, “İncele”, “Deneyimlerini Paylaş”… Bu tarz eylem fiilleri kullanıcıları pasif durumdan aktif duruma sokmakta oldukça etkilidirler. Olumlu deneyimler genellikle kullanıcıların adına harekete geçmeyi ifade eden etkileşimlerden oluşmaktadır.

6. Formlarınızı Modernleştirin

Karmaşık formlar anlık site terk etmelerinin başlıca sebeplerinden biridir. Formlar, yol haritası bölümünde yatay bir sekmede saklanabilir örneğin. Böylece kullanıcılar ilgilenmedikleri bir konu ile ilgili formları görmeyeceği için rahatsızlık hissetmez. Bu da demek oluyor ki; en iyi kullanıcı deneyimi için gerekli olan üç adım tamamlanmış olacak : arttırılmış verimlilik, azaltılmış rahatsızlık ve hızlı anlaşılırlık…

7. Kişisel hikayelerle etki yaratın

Zekice oluşturulmuş kişisel hikayelerle kulanıcıları etkilemeniz mümkün. Özellikle seyahat sitelerinde rastladığımız bu özellik, kullanıcılara en güvenilir önerileri sunmak; yani diğer insanların deneyimlerine erişmek, için en etkili yöntemlerden biridir. Gözlemler, puanlamalar, deneyim yazıları, kullanıcı yorumları, görsel paylaşımları…Sitenizde kişisel hikayelerin özgür bırakıldığı bir alana yer vermeniz oldukça etkili olacaktır.

8. İlişkili ürünlere sitenizde yer verin

Özellikle e-ticaret sitelerinde yer verilen çapraz satış tekniklerini uygulayarak, içeriğinize uygun ürün önerilerini sitenize entegre edebilirsiniz. Böylece kullanıcılar için de alışveriş kolaylığı sağlamış ve bilgi ve ürünleri de içeren tüm ihtiyaçlarını siteniz aracılığı ile gidermesini sağlamış olursunuz.

9. Faydalardan Bahsedin

Kullanıcılara sitenizden elde edebilecekleri faydalardan bahsetmeniz, konu ile ilgisi olmayan detaylarla dolu bilgileri önlerine koymaktan çok daha faydalıdır. “Neden bizi tercih etmelisiniz?” gibi bölümler, renkli ikonlar, altıçizili linkler ve özel bilgilendirmelerle desteklendiğinde kullanıcılara güvenebilecekleri ve okumaya değer bir site olduğunuzu hissettirir.

10. Sosyal kanıt sağlayın

kullanıcıların sosyal medyada sizden olumlu bir şekilde bahsetmesini sağlayın. UX için en etkili yollardan biri de sosyal araçları iyi kullanarak buradaki profesyonelliği kullanıcılara hissettirebilmektir. İnsanların etraflarında benzer şeyleri yaşadıklarını görmek onları rahat ve güvende hissettirir. Sosyal kanıt, ux deneyimlerinin psikolojik bir etkileşimidir. Sosyal medyada kendinize belli bir hedef kitle kazandırabilirseniz, tanınırlığınız ve büyümeniz bu etkiyle doğru orantılı olarak artacaktır.