Web için İçerik Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Bir araştırmaya göre; okuyucu büyük ya da küçük ekranlarda gördükleri metinleri okumuyor; yalnızca gözleriyle tarıyorlar. Ayrıca bunu basılı yayınlardaki metinlere göre daha yavaş gerçekleştiriyorlar. Haliyle önce o metin içinde kendileri için bir şey var mı diye şöyle bir göz gezdirmek, kıymetli vakitlerini harcayıp harcamamalarına karar vermek için ideal bir yaklaşım. İnsanlar sizin metninizi neden okusun? Onlara ne bu metinde ne verdiniz? Nasıl verdiniz? Aşağıda birden fazla davranış çeşidi gösteren hedef kitlelere hitap edecek web site içerikleri oluştururken kullanmanın faydalı olacağı ipuçları bulunmaktadır.

Web İçin Yazmanın 7 Püf Noktası

1) Dikkat Çekin

Başlığınızı gözden kaçmayacak şekilde seçmeli, tanımlatıcı olmaya özen göstermelisiniz. Okuyucularınıza bu postta neler bulabileceklerinden bahsedin. Anahtar kelimeler kullanın ve bunları bold işaretleyin. Bazen, hiperlinkler kullanmak da dikkat çekilmesi istenen yerlerin okuyucuların dikkatine sunulması açısından oldukça işe yaramaktadır.

2) Varmak İstediğiniz Noktayı Mesaj Verin

Konuyu özetleyin, mümkün olduğu kadar kısa tutmaya çalışın. Okuyucuya istediğine ulaşması için izin verin. Fakat bunu siz zaten onlara istedikleri şeyi veriyormuşsunuz gibi varsaymadan yapın. Örneğin; konunuzun odak noktasına sadık kalarak içeriğinizde öncelikle sonuçtan başlayabilirsiniz.

3) Boşluk meselesi

İnsan gözünün klostrofobik olduğunu varsayalım. Metin içindeki kötü öbeklenmeler okuyucu tarafından hissedilirse bu, işleri tamamen tersine çevirebilir. Bu nedenle metin içinde boşluklar yaratmakta fayda var. Her bir örneğin sadece bir adet konuya atıfta bulunduğu birbirinden oldukça farklı paragraflar oluşturmaya gayret edin. Maddeler ve numaralar kullanmak da arama motoru sıralamalarında üstlerde yer almak açısından etkili olacaktır.

4) Sadece Okuyucuyu Düşünün

Kendinizi okuyucunuzun yerine koyun. Sizden alacağı bilgiye ihtiyacı mı var yoksa sadece bilmek istediği için mi sizin metninizi okumaya ikna oldu? Unutmayın ki yalnızca dikkatlerini çekmek zorunda değil, aynı zamanda metninizi okumaya devam etmelerini, daha uzun vakit geçirmeye ikna olmalarını sağlamak durumundasınız.

5) Kendinize Karşı Dürüst Olun

Okuyucularınız kimin içeriğinden faydalandıklarını merak edece ve okuduklarına güvenip güvenemeyeceklerini bilmek isteyeceklerdir. Bu nedenle içeriklerinize yazar adının bulunduğu bir satır ayırmanız okuyucunun güven duymasını kolaylaştıracaktır. Bunun yerine blog veya websitenizin, burada aktif olan yazarların bilgilerini detaylı olarak anlatan bölümüne de metinlerinizi bağlayabilirsiniz.

6) Ortak Bir Dilde Konuşmaya Çalışın

Akronimler oldukça yaygın kullanılmaya başlandığından beri, kısaca oluşturulmuş düşünceler için gayret göstermeye gerek kalmıyordu. SMS’in ne olduğunu biliyoruz, fakat ya birden fazla şey ifade ediyorsa? Bu nedenle, kelimelerinizi kullanıcıların sık sık kullandığı terimlerden seçmeye çalışın. İnsanları etkilemek için gösterişli ve gerçekten uzak terimler kullanmak zorunda değilsiniz. İnsanları, basit kelimelerle kompleks bir konuyu açıklayabildiğinizde çok daha fazla etkileyeceğinizden emin olabilirsiniz.

7) Okuyucularınızla Konuşmak Kadar Zor Olan Yazmak 

Kişisel olun. Bir şeyleri ilişkilendirmeye başladığınızda ne demek istediğimizi anlayacağınızdan emin olun. Okuyucularınızla aktif sesinizle iletişime geçin. Onlarla konuşun.

Yalnızca web değil, nerede yazıyor olursanız olun önceliği okuyucuya vermek sizi her zaman bir adım öne taşıyacaktır. Kendinizin de gün içinde her an web sitelerde, bloglarda bir şeyler okumaya maruz kaldığınızı, düzenli takip ettiğiniz sitelerin okuyucusu olduğunuzu unutmayın. Metninizi oluştururken yazardan çok okuyucu olarak nabız ölçün, sonra yeteneğinizi konuşturun.Ne kadar çok ihtiyaca cevap verebilirseniz, o kadar çok bağımlılık oluşturursunuz.