Ne Yazdığınıza Dikkat Edin : Metin Madenciliği İşletmenize Nasıl Zarar Verebilir?

Tesla Motors, şirketin Apple’a gönderme yaptığı akıllı saatini duyurduğu 1 Nisan şakasının basında yer almasının üzerine bugüne kadarki ikinci en yüksek bir-dakikalık ticaret hacmi deneyimini yaşadı. Şirketin şakasına verilen bu reaksiyon örneği açıklıyor ki; bir yapılandırılmamış veri analizi ve yapay zeka (AI) ’ya geçiş zamanı içindeyiz. Bugünün yapay zeka sistemleri; hastalık teşhisi koymak, yeni formüller üretmek, ticari stokların düzenini sağlamak, Tesla’da olduğu gibi marka tanıtımı yapmak ve çok daha fazlasının gerçekleşmesinde büyük role sahiptir. Fakat yapay zeka sistemleri ile aynı teknikleri kullanan yapılandırılmamış veri analizi, doğal sonuçlar doğuran doğal bir alandır.

Büyük miktarlarda üretilen içeriklerden dolayı, altertafiimiz yok; ama gitgitde artarak kullanılmaya başlanan otomatize edilmiş sistemler bizim yerimize analiz yapıyor ve kararlar veriyor. Yüksek frekanslı ticaret durumunda, milisaniyeler çok uzun zaman dilimleri değerinde oluyor. Bu durumda şirketlerin önemsemeyi, dikkate almayı hızlandırmaları gerekiyor.

Metin madenciliği sistemlerinin kafasını karıştıracak şirket isimleri de olacaktır. Bir taraftan da analiz yapan bir makina bilgisini, çıkarları için kullanan planlanmış saldırılar olacaktır. Arama motoru optimizasyonu (SEO) pazarına şöyle bir bakın. Optimizasyonun aynı çeşidi basın yayınlarında ve web içeriklerinde de gerçekleşmektedir. Biliyoruz ki bu makinalar o aya ait stokların satılıp satılmadığı konusunda da arama yapacaklar. Eski terimleri tersine çevirecek yeni kullanımlar ortaya çıkmaktadır.

Birden fazla sistem arasında geri besleme elde etmeye başladığınızda ne  olacak?

  

Bu sistemlerin patolojik geribesleme dönügüsüne girme olasılığı ihtimallerin ötesinde midir? Muhtemelen, bazı seviyelerde bu durum gerçekleşmiştir : Metin madenciliğinin otomatikleştirilmesi temelinde otomatik olarak üretilmiş metinlerin madenciliği ve böylece devam eden bir döngü…

İşletmeler yakın gelecekte, finansal robotlar tarafından zarar görecek gibi gözüküyor. Öncelike, işletmelerin ortaya çıkardıkları içeriklerin herbir parçası okunacak ve makinalar tarafından yorumlanacaktır. Her şeyin temiz, açık, okumaya değer, başka metin hakkında kısa bilgi veren metinlere (metadata) sahip olduğu bir Anlamlı Web ortamı yakalayabilmek için bu makinaların ham veri üzerinde çalışması gerekmektedir.

 Şirketinizi koruma altına almak için kullanabileceğiniz birkaç savunma   ölçütü 

1. Şirketiniz, ürünleriniz ve finansal sonuçlarınız ile igili yazarken mümkün olduğu kadar basit kalmaya çalışın. Kısa, resmi açıklama modundaki cümleler sadece daha anlaşılır değil, aynı zamanda daha az yanlış yorumlanır. Blog postlarınızı çeşitli görsellerle zenginleştirmekten çekinmeyin. Basın yayınları ve dosyalamalar, ne kadar basitleştirilebilirse o kadar doğru yorumlanabilir.

2. Medya ekranları üzerinde çalışıyorsanız, metninizi medya ekranı sistemi üzerinden hazırlayın. Böylece nasıl yorumlanacağını metni oluştururken görmüş olursunuz. Bazen doğal dil işlerken, kafa karışttırıcı olabilen akıllı paragraflarla karşılaşmak mümkündür.

3. Pazar Monitör Yanıtlarını dikkate alın. Halka açık bir ticaret yapıyorsanız, ilanlarınızı iyi aralıklandırmalı ve öyle devam ettirmelisiniz. Böylece ilanların pazardaki etkisini görebilmek de kolaylaşır. Eğer halka açık bir ticaret yapmıyorsanız, pazarın nabzını ölçmek için en iyi yol sosyal medyadır. Sosyal medya otomatik olarak şirketten pazara – pazardan şirkete haber kesitleri sağlar.

Yapay Zeka üzerinden elde edilmiş verimler yok sayılamayacak kadar geniştir. Fakat sistemler problemleri engellemek ve ön görülemeyen yollardan etkileşime geçmek için gerekli olan tüm anlayışa sahip değiller. Daha çok haber değeri olan etkinlikler fiyatlar üzerinde de dalgalanmalar yaratacak ve büyük gelişmeler bilgisayarlara işlerin nasıl yürüdüğünü öğretmekle paralel olarak yaşanmaya devam edecektir.