Yazılım Geliştiricilerin Pazarlama Öğrenmesi İçin 7 Sebep

1. İyileştirilmiş Kariyer Beklentileri

Geliştirme ve pazarlama yeteneklerine sahip kişilerin buluştuğu noktalar oldukça azdır. Bu kesişimde olmak ancak ve ancak kariyer planlamanıza fayda sağlayabilir. Aynı zamanda yazılımı derinlemesine anlayabilmek, yazılım pazarlaması yaparken de oldukça yardımcı olur. Bunu anlamak için yazılım bilgisi olmayan satıcı ile olan satıcıyı karşılaştırmak yeterlidir.

2. Roket Bilimi Değil “Pazarlama”

Pazarlamayı basitce özetlemek gerekirse :

· İnsanların neye ihtiyacı olduğunu, ne istediklerini ve ne için ödeme yapmaya katlanacaklarını keşfedin.

· İnsanların dikkatini maliyet etkinliğiniz ile çekin.

· Ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi verin.

· Doğru fiyatlandırmayı seçin.

Bunların hiçbiri, eğer henüz denemediyseniz, düşündüğünüz gibi basit değildir. Fakat işin ehli olmak için de bilim adamı olmaya gerek yok. Ortalama her pazarlamacı bunları yapabiliyorsa, ne kadar zor olabilir ki?

3. Pazarlamacılara Daha Az Güven

Eğer pazarlama kabiliytiniz hiç yoksa, ruhunuzu da katarak ortyaa çıkardığınız yazılım projenizin pazarlanması sürecinde pazarlama ekibinize tamamen güvenmek zorundasınız demektir. Bu süreçte içinizin rahat olacağından emin misiniz? İşlerinde ne kadar iyi olduklarını nereden bileceksiniz?

4. Yoğun Hesap

Geliştiriciler, ortalama analitik ve matematiksel yetenekleri üzerinde iyi olmaya eğilimlidirler. Analytics, AdWords gibi online pazarlama araçları ve A/B testi büyük miktarlarda veri üretirler. Büyük veri üzerinde çalışırken önemli olan nokta atışlarını çok iyi yapabilmektir. Bu açıdan yoğun hesap konusunda iyi olmak iyi pazarlama için büyük bonustur.

5. İlginç

Pazarlama dünyası, yeni başlayanları dehşete düşürecek kadar çok ayrıntılıdır. Ne kadar çok içine girerseniz o kadar ilgi çekici ve yaratıcı olabilmektedir. Fiyatlamadan konumlandırmaya, müşteri ilişkilerinden segmentasyona, email pazarlamasından SEO’ya ve arttırılabilecek birçok örnek ile öğrenecek çok şey vardır. Benzetme yapmak gerekirse; yazılımcılar nasıl bilgisayarları hackliyosa, pazarlamacılar da insanları hackliyor.

6. Geliştirme Yeteneğinde Azalan Geri Dönüşler

Zamanınızın çoğunu geliştirici kimliğinizle geçirmekten hoşlanıyorsunuz. Fakat azalan geri dönüşlerle karşılaşmaktan kaçmak mümkün değil. Örneğin, programlamadaki 9.ve 10. yıl aralığınızda, 1.ve 2. yıl aralığınızdaki kadar kendinizi geliştirmeyeceksiniz. Tam anlamıyla yeni yetenekler edinmeye çalışmak azalan geri dönüşleri uzak tutar, unutmamak gerekir.

7. Kendi Yazılım İşletmesini Kurmayı Düşünenlerin İhtyacı Olacak

Eğer kendi yazılım şirketinizi kurmayı düşünüyorsanız, geliştirici yetenekleriniz kadar pazarlama yeteneklerinizin de ilerlemiş olması gerektiğinin farkına bir an önce varmanızda fayda var. Zaten pazarlama yeteneğine halihazırda sahipseniz bu büyük bir artı ile başlamanızı sağlayacaktır. Kaldı ki, bir pazarlama ekibine para ödemeye razı olsanız dahi, kimi işe alacağınızı bilmek için yine pazarlama yeteneğine sahip olmalısınız. Kendi işinizi kurmak yerine tam zamanlı bir yazılımcı olarak başladığınız bir işte dahi, mümkün olduğu kadar pazarlama yeteneğinizi geliştirmeye çabalamanızda fayda var. Yazılım şirketi de olsa, tüm işletmelerin pazarlamaya ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekir.