Ziyaretçileri Bağımlı Yapacak Web Sitesi Nasıl Kurulur?

 

Bir web site kurmak üzereyseniz ve tam olarak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, işleri adım adım yoluna sokmak sizin için en faydalı yol olacaktır. Web siteniz, kuruluş aşamasında içeriklerine ve sunduğu hizmetlere göre müşteri hedef kitlesi belirler. Siteniz trafik almaya başladıktan sonra müşterilerini tanımaya başlarsınız ve sonraki adımlarda sitenizin müşteri davranışlarına göre şekil aldığını görmeye başlayacaksınız. Bunun için öncelikle satış ya da hizmet stratejilerinizi beliryerek başlamak web siteniz için oldukça faydalı olacaktır.

Aşağıda kayıtlı cookie ve email analizlerinden oluşturabileceğiniz pazarlama programları için bazı fikirler bulunmaktadır :

  • Üç ay içinde hiç online alışveriş yapmamış olan müşterilere, online alışveriş yapmaları durumunda kazanabilecekleri ufak hediyeler ya da indirim önerileri içeren mailler gönderin.
  • Herhangi bir satın alım yapan müşterilere birkaç hafta ya da ay sonra yeni promosyonların haber veren mailler gönderin.
  • Müşterilerinize bir şeyler kazanma şansı verin. Haftada en az bir kez ziyaret eden müşterilerin de katılımını kolay tutacağınız bir yarışma düzenleyebilirsiniz.

Ziyaretçilerin sizi keşfetmesi için sitede yeteri kadar kalmalarını sağlamak, web sitenizi ilk kez ziyaret ettiklerinde onları etkileyebilmek kadar önemlidir. Aşağıdaki müşterilerin dikkatini çekmek için bazı ipuçları yer almaktadır :

  • Bağlantı kurun: Email adresinizi hiperlinklerle bağlayın. Böylece birçok ziyaretçi tek bir tıklamayla boş bir mail sayfası açabilecek ve notunu size kolayca iletebilecek.
  • Eğlenceli olun: İnsanlar internette geçirdiği vaktin çoğunu eğlenmek amacıyla kullanırlar. Siz istemediğiniz sürece, çılgın ya da kaçık gözükmek zorunda değilsiniz. Sadece eğlenceli bir yolla orjinal içerikler sunduğunuzdan emin olun.
  • Değer Katın: Müşterilerin sitenize muazzam bir değer katabilmesi için faydalı önerilerde bulunun. Örneğin; bir kargo şirketinin müşterilerine, kendi kargolarının iletim durumunu online olarak izleyebilmelerini sağlayan bir hizmet sunması…
  • Basit Tutun: Bir müşterinin istediğini alması için gereken işlemlerin 3 ya da 4 adımdan fazla sürmeyeceği bir web site tasarımı tercih etmemelisiniz. İnternet kullanıcıları surf yapmayı ne kadar seviyor olsa da, aradıkları şeyi bulmak için çok fazla bilgi ayıklamak durumunda kaldıklarında sıkılacaklardır.
  • Harita sağlayın: Site içinde kolay anlaşılabilir navigasyonel bir yörünge yaratmak için simgeler ve buton barlar kullanın. İyi tasarlanmış bir web sitenin her alt sayfasının en altında, ziyaretçiyi site anasayfasına yönlendiren bir buton bulunuyor olmalıdır.

Site işleyişinde kişiselleştirme yapmak, farklı grupların ihtiyaçlarını kavramaya yardımcı olur. Pazarın her bölümüne uygun hale getirilmiş bilgi sağlamak için efor sarf ettiniz. Bunu yapmak milyon dolarlarınıza mal olmaz, aksine kredibilitenizi ve verimliliğinizi arttırır.

  • Bir yarışma düzenleyin: Ödülden başka hiçbir şey daha merak uyandırıcı olamaz. Yarışmaya katılacak kişiler katılım formunu doldurduğunda, siz de sitenizi ziyaret eden kişileri tanıma fırsatı yakalamış olacaksınız.
  • Ödemeyi kısaltın: Eğer bir online mağaza kuruyorsanız, müşterilerinize en kolay yoldan ödeme yapmalarını sağlayacak bir sistem sunmalısınız. Online siprariş formu, ücretsiz sipariş telefonu ya da fax hattı içerdiği varsayılırsa, oldukça faydalı bir müşteri desteği sağlamış olursunuz.

Eğer kişiselleştirme çok karışık gözüküyorsa, web sitenizi farklı insan gruplarıyla iletişime geçmeye elverişli tasarlayabilirsiniz. Ziyaretçileri etkileyecek iyi bir website tasarımı ve stratejisine sahipseniz başarıya giden yolun dörtte üçünü tamamlamışsınız demektir. Son adım ise internet kullanıcılarının sitenizi tekrar tekrar ziyaret etmelerini sağlayacak önerilerde bulunabilmek olacaktır. Bunun en iyi yolu da her müşterinize eşsiz olduklarını hissettirecek şekilde davranabilmektir.