Photoshop’un Arkasındaki Bilmeniz Gereken 10 Büyük İsim

Son günlerde profesyonel bir web site ya da Photoshop tarafından dijital süreçten geçirilmiş fiziksel baskı bulmak oldukça zorlaştı. Aslında neredeyse her ürün ve tasarım Photoshop’tan yardım alınarak ortaya çıkarılmıştır. 20 yıldan fazla bir süredir küresel çapta görsel oluşturmayı hiçbir yavaşlama olmaksızın hala tanımlamaktadır. Fakat Photoshop’un kilit geliştiricileri hakkında çok fazla şey bilmiyoruz. Artık Photoshop’u bulunduğu noktaya taşıyan tanınmamış kahramanları övmenin vakti geldi.

Thomas Knoll

Photoshop, bugün dünyanın dijital görsellerini şekillendiren bu mega yazılım, yalnızca bir kişiyle, Thomas Knoll ile başladı. Knoll Photoshop için hobi olarak gri tonlamalı görsel kodları yazıyordu. Başlangıçtaki başarısı onu efsanevi Photoshop’un ilkel özelliklerini oluşturacak daha fazla görsel editleme kodu yazmaya itti. Thomas bugün hala Photoshop ekibinin kurucu ortaklarından.

John Knoll

Her ne kadar Photohop splash ekranlarında ismini çok görmesek de, bir diğer kurucu ortaklardan John Knoll, Thomas Knoll’ü kişisel programını ticari bir görsel editleme yazılımına dönüştürmeye ikna eden kişidir. George Lucas’ın sinema şirketi için görsel efekt geliştiren firma Industrial Light and Magic’te çalışırken, John aynı zamanda Photoshop için –zaman içinde filtreler halini alacak- görsel uygulama rutinleri yaratıyordu.

Russell Preston Brown

Bileşik ürünler, tutkulu bir haber yayıcı refakatçisi olmadan asla hızla artamaz. Photoshop için de bu kişi Russell Preston Brown idi. Tıpkı Knoll kardeşler gibi Photoshop’a öncülük edenlerden isimlerden. Photoshop 1.0.7’nin açılış ekranında yalnızca şu dört ismi görüyorduk : Thomas Knoll, John Knoll, Steve Guttman, Russell Brown. Bugün Adobe’nin Senior Creative Director’ı olan Brown, Photoshop’a en çok bağlı olan kullanıcılardan biri.

Seetharaman Narayanan

Narayanan çalışma hayatına Adobe’de devam etmeyi seçenlerden. Adobe Photohop Mühendisleri Lideri olarak çalışmakta olan Seetharaman, Photoshop’un Windows versiyonunu hayata geçiren ve programı çoklu kullanılabilir kılan isim olarak onuru hak ediyor.

Russell Williams

Russell Williams Photoshop ekibine 4.0 sürümünden hemen sonra katıldı ve Photoshop gibi derin bir yazılımın arkasında nasıl bu kadar küçük bir ekip olabileceğine şaşırdı. Fakat kısa sürede fark etti ki; herkes işinde oldukça iyi parlak zeka sahibi insanlardı. Photoshop’un nihayetinde her geliştiricinin sahip olmak isteyeceği bir yazılım olacağına o zaman inandı. Williams, genellikle Photoshop için bir sonraki adımın ne olacağına karar veren beyin takımında etkindir.

Jeff Chien

Eğer fotoğrafınızdaki kırışıkları ve lekeleleri gidermek için Healing Brush kullanıyorsanız bunun için Jeff Chien’e teşekkür etmelisiniz. Adobe’nin temel bilim insanlarından biri olan Chien, doğayla harmanlayarak göz perspectifini kandırıcı Healing Brush efektlerini başarmıştır. Hatta bu effekt oldukça karmaşık ki; kendisi bile RGB’nin ne olduğunu bilmiyordu o zamanlar!

Maria Yap

Profesyonel olarak eğitim alan Maria, fotoğrafçılık ve tasarım çalışmalarına Photoshop’un doğuşundan önce başladı. Böylece Photoshop’a yardım ettiği iş sayısı takdir edilecek miktara ulaştı. Sektörde birkaç acımasız eğitim yılından sonra Maira sonunda Adobe takımına uzman olarak katıldı. Bugün ürün yönetimi takımına liderlik etmekte ve Adobe Revel gibi inovatif tasarım uygulamalarını yayma çalışmalarını yürütmektedir.

Sarah Kong

Photoshop’ta tasarladığımız grafikleri Web’e optimize etmek için ImageReady kullanırız. Yazılımdaki switch butonu, web foto galerileri gibi otomasyon pluginleri konusunda oldukça yardımcı olan yönetici mühendis Sarah Kong sayesinde çalışmaktadır. Sarah, Photoshop’un olağanüstü bir takım çalışmasına imkan veren muhteşem bir ürün olduğunu düşünüyor. Ayrıca oldukça güçlü bir geleceği olduğuna inanan Sarah, sosyal medyanın hakim olduğu dünyada daha uzun yıllar yaşayacığını öngörüyor.

Bryan O’Neil Hughes

Cesaret, kararlılık ve de küçük bir şans ile Bryan O’Neil Hughes 1999’da Photoshop ekibine katıldı. Photoshop üzerine yaptığı yoğun testlerde gösterdiği üstün çabadan dolayı Kalite Mühendisi olarak başlangıç yaptı. Bryan kullanıcıları dikkate alır. Photoshop’un 20. yıldönümünde kullanıcılara uyguladığı anket ile yeni özellikler keşfetti. Veri tabanında, CS5’i iyileştirerek dijital görsel dünyasına yeniden hükmetmeye başladı.

John Nack

Adobe Photoshop Senior Manager olarak görev yapan Nack, hemen hemen hergün her grafik tasarımında kullandığımızda Adobe Bridge, Adobe Camera Raw, Vanishing Point ve Smart Object gibi özgün özelliklerin geliştirilmesini denetleyen isimdir. Nack 2008 yılında, sektördeki en yüksek onurlardan biri olan National Association of Photoshop Professionals tarafından tayin edildi. Hala alçakgönüllüğünden taviz vermeden, Adobe’nin Blog’u için uygulanabilir ve bilgi verici yayınlar yapmaktadır. Anlaşılan o ki alçakgönüllülük Photoshop ekibinde çekirdek kültür.