Özel Yazılım

Özel Yazılım

Özel yazılım günlük hayatta kullandığımız her türlü bilgisayarı, iki bölüm halinde incelemek mümkündür; yazılım ve donanım. Bu iki bölüm, aynı zamanda farklı uzmanlık alanlarını ifade ederler. Ancak bilgisayar bir bütün olduğu için, uzmanlar birbirlerinin alanları hakkında da fikir sahibidirler.

Donanım ( ‘hardware’ ), bilgisayarın kasa bölümünün içinde bulunan, elle tutulabilen ve bilgisayarın sorunsuz çalışabilmesi için gerekli olan tüm parçalardır. Bilgisayar donanımı; anakart, ekran kartı, işlemci, ram, sabit disk ve optik sürücüden oluşur. Daha fazla özellik istenmesi durumunda ise, farklı parçalar eklenebilir. Bilgisayar parçaları ile ilgilenen mağazalar, bu hizmeti verir. Özel yazılım firmaları ise donanım hizmeti vermez.

Bahsedeceğimiz yazılım ( ‘software’ ) ise, sıraladığımız donanım parçalarının birbirleriyle ilişkilerini yöneten, ve kullanıcı olarak bizim istediğimiz fonksiyonların gerçekleşmesi için verilen komutları yerine getiren programlardır. Pek çok farklı çeşitte yazılım programları bulunur. Çeşitli amaçlar için hazırlanan bu programları üreten, ve firmalar için yönetimini üstlenen özel yazılım firmaları mevcuttur.

Temel olarak üç tür yazılım vardır:

· Sistem Yazılımları ( System Software ): Bilgisayarın kendisinin işleyebilmesi için gerekli özelliklerdir. İşletim sistemleri buna örnek verilebilir.

· Uygulama Yazılımları ( Application Software ): Kullanıcıların ihtiyaçlarına karşılık verilebilmesi için üretilen yazılımlardır. Çeşitli kayıtları tutmak için hazırlanan programlar, veya ‘Word’ gibi, genel olarak bilgisayarda gerekli görülen ihtiyaçlar için üretilen yazılım programlarıdır.

· Çevirici yazılımlar: Program dillerini makine diline çevirmek için üretilmiş yazılım programıdır.

Özel yazılım firmaları, bu programların üretim ve uygulamasını üstlenir.

Günümüzde, internetin düşünülebilecek her türlü ihtiyaca cevap vermesi, modern hayatın simgelerinden biri haline gelmesi, ve vaktin çok değerli olmasıyla, her sektörde yarattığı kolaylıklardan dolayı vazgeçilmez hale gelmesiyle; firmalar kendi kişiselleştirilmiş sitelerini de oluşturmakta, bu durum da özel yazılım firmalarını ortaya çıkartmaktadır.

Sadece yazılmış bir programı yönetmek değil, kendi özgün yazılımını da üretmek, bir prestij kaynağıdır. Özel yazılım firmaları, size farklı türde hizmetler verir. Bunlara örnek olarak;

Hangi sektörde olursanız olun, ( eğitim, sağlık, inşaat vb. ) kendi kitlenizin ihtiyaçlarına cevap vermek durumundasınız. İnternet üzerinden gereken tüm site, sayfa ve portalları yönetmek, bilgi işlem departmanlarının yapabileceğinden fazla bir yük içerebilir. Bu nedenle, özel yazılım firmaları, kullandığınız bir uygulama yazılımının yönetilmesini üstlenir; ya da size özel bir program geliştirir.

Şirket içerisindeki iletişim de, en az müşteriyle iletişim kadar önemlidir. En hızlı şekilde şirket içi haberleşme, on line olarak ( internet üzerinden ), ya da şirket bilgisayarları arasında çalışacak şekilde kurulan bir programla olur. Özel yazılım firmaları, size bu programı sağlar ve bakımını gerçekleştirir.

Bilgisayara kurulu olarak çalışan programlar olduğu gibi, internet üzerinden yürütülen yazılımlar da vardır. Örneğin e ticaret firmaları, buna uygun yazılımlarla çalışırlar. Şirketin sipariş ve ödeme, faturalandırma vb. bütün işlemleri web üzerinden yapılacağından, özel yazılım firmaları sizin adınıza bu siteyi hazırlar ve yürütür.

Bütün firmalar bu hizmeti vermemekle birlikte, çoğu yazılım firması, web sitesi tasarımı da yapmaktadır. Size veya şirketinize ait bir web sayfası istediğinizde, bu hizmeti veren özel yazılım firmaları ile anlaşırsınız, ve sitenizin hem görünümü hem de yazılımı konusunda hizmet alırsınız.

Bütün bu programların hazırlanması ve sunumu kadar, sorunsuz yürümesi ve gerektiğinde yardım alınabilmesi de önemlidir. Buna ‘Danışmanlık Hizmeti’ adı verilir, ve hemen tüm özel yazılım firmaları tarafından bu hizmet de verilir.