İnternet Siteleri

İnternet Siteleri

İnternet siteleri her gün hayatımıza hızla girmeye devam ediyor. Sürekli ne olup bittiğini anlamadan yepyeni bir teknoloji ürününü hayatımıza kabul ediyoruz. Fakat bütün bu teknolojik aygıtların arasında bilgisayar, artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası.

İnternetin de yaygınlaşması ile beraber bilgisayarlarımız, neredeyse bizim birer parçamız olmuş durumdalar. Bilgisayar ve internetin bu derece yayılmasının ardından yeni bir furya başladı. İnternet siteleri… Artık her sanatçının, siyasetçinin, doktorun ve birçok farklı meslek gurubunun bir internet siteleri var. Okullar, küçük işletmeler, büyük işletmeler. Hepsi bir web sitesine sahip. Kişiye özel web siteleri bile şuan internette aktif olarak yayın yapıyorlar. Bunun haricinde birçok farklı amaca hizmet eden web siteleri de mevcut. Yani anlayacağınız internet siteleri çağımızın olmazsa olmazı. Onlar, bizlerin internetteki kimlikleriler adeta. Bizim yaptığımız işi, tecrübelerimizi hatta belki de özel hayatımızı diğer insanlara tanıtıyorlar. Bu yüzdendir ki bir web sitesine sahip olmak, insanı daha tanınan ve önemli bir birey haline getiriyor. İnternet siteleri bu derece yaygınlaşmamışken dükkanınızı sadece çevredekiler bilir, yaptığınız işin kalitesini sadece tanıdıklarınız takdir ederdi. Bırakın dünya çapında tanınan bir şirket ya da sanatçı olmayı, kendi ülke sınırlarınız içerisinde tanınmanız için bile tonlarca para ödeyerek, televizyon gibi diğer yayın organlarına reklam vermeniz gerekirdi. Fakat artık durum değişmiş durumda. Kendinizi dünyaya tanıtmak istiyorsanız bütçenize göre hazırlayabileceğiniz bir web sitesi, işinize fazlasıyla yarayacaktır.

İnternet siteleri yaygınlaşmaları ile beraber, birkaç yeni mesleği de beraberinde getirdiler. Bu mesleklerden her biri, web sayfalarının hazırlanmasına ve yayınlanmasına yardımcı oluyor. Önce bir ya da birkaç grafiker web sitesinin nasıl görüneceğini tasarlıyor. Daha sonra programcı ya da kodlama bilgisine sahip insanlar, bu tasarımı alıp ona bir beyin veriyor. Ardından iş sunucu şirketlerine bırakılıyor. Bu şirketler hazır olan web siteyi, ekmeği fırına verircesine internete sürüyor. Bu aşamadan sonra web sitesi tutulursa, internet reklamcılığı kendini göstermeye başlıyor. Böylece web sitesinin tasarımından, internette yayınlanıp reklam almasına kadar uzanan bütün bu süreç içerisinde, birçok insan emek harcıyor ve emeğinin karşılığını nakit olarak alıyor.

Web sitelerin insanların hayatlarını oldukça kolaylaştırdığı da bir gerçek. Facebook, Twitter gibi birçok sosyal paylaşım sitesi, bireylerin hayatlarındaki insanlarla her an iletişim kurabilmelerine olanak tanıyor. Hatta bu iş öyle büyüdü ki, iş sadece tanıdıklarınızla iletişime geçmekle bitmiyor. Bu tür sosyal paylaşım siteleri üzerinden, dünyada sizin fikirlerinize sahip birçok insan ve insan grubu ile iletişime geçmeniz mümkün. Bir de örnek vermek gerekirse YouTube gibi kanal ve video siteleri de mevcut. Bu gibi siteler aracılığı ile de dünyaya size özel yemek tariflerinizi sunabilir, kendinize ait bir talk show oluşturabilir, grubunuzla yaptığınız müzik kliplerinizi paylaşabilirsiniz. Kısacası oturduğunuz yerden kendinize ait bir kanalı dünyaya açabilirsiniz.