İşletmelerin Blog Yayınlaması İçin 8 Neden

 

İşletmelerin Düzenli Blog Yayınlamalarının Faydaları Nelerdir?

Pek çok küçük işletme sahibi, blog yayıncılığının zaman kaybına yol açan geçici bir heves olduğunu düşünmekte ve görmezden gelmektedir. Bu yöndeki düşünceler, dijital pazarlama başarısını düşürmekten başka bir etki yaratmaz. İşletme sahiplerinin %81’i işletme blogu yönetme sürecinin riskli olduğuna inanmaktadır. Günümüzde işletme blogları pek çok küçük işletmeye rekabet avantajı sağlayan ve Pazar verimliliği arttıran önemli kaynaklardan biridir. Peki işletme blogları firmaya nasıl fayda sağlar?

1. İşletme ile İlişkili Bir Trafik Meydana Getirir

İnternet kullanıcılarının %60’ı her ay en az bir kez blog okuyor. Dünya genelinde online blog okuyucuları hergün en az bir kez bir içerik okumuş oluyor. Bloglar, sayfa sıralamasını ve organik arama trafiğini yükseltmeye yardım eden hedeflenmiş anahtar kelimelerle dolu alakalı içerikler açısından oldukça iyi kaynaklardır.

2. Daha Fazla Potansiyel Müşteri Oluşmasını Sağlar

CTA (Call-To-Action); yani Eylem Çağrıları, işletme bloglarının herhangi bir konuda içerik sahibi olabilecek kişisel ya da diğer blog formalarından farklılaşmasını sağlayan en temel niteliklerden biridir. Okuyucuları harekete geçirebilmek, okuyucu kaydı isteyen ve ücretsiz formlar üzerinden bilgi içeriği sağlayan eylem çağrıları aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Blog sahibi firmalar, blog kullanmayan firmalara oranla %67 daha güçlü bir pazar satış etkinliği yakalayabilmektedir.

3. Yeni Müşteriler Elde Etmeye Yardımcı Olur

Hergün yeni blog içeriği sağlamak yeni müşteri elde etme şansının %92 artmasına yarıdmcı olmaktadır. Firmalar, bloglar üzerinden affiliate marketing uygulayarak satış verimliliğini arttırabilir, linkleme yaparak kendi websiteleri ya da e-ticaret sistemlerine yönlendirme sağlayarak yeni müşteriler edinebilir.

4. Pazarlama Yatırımlarında Pozitif Geri Dönüş Meydana Getirir

Pazarlama yatırımlarında geri dönüşler firmalar için oldukça önemli başarı metriklerinden biridir. İşletme blogları, yatırımlarda pozitif geri dönüşleri sağlamak açısından %79 gibi saygı duyulması gereken oranda bir etki yaratır. Pazarlama kampanyası uygulama sıralamalarında işletme bloglarına öncelik veren firmalar, diğerlerine göre 13 kat daha verimli sonuçlar elde etmektedir.

5. İşletmeyi Sektörün Uzmanı ya da Lideri Yapar

İnternet, işletme blogları üzerinden paylaşılabilecek değerli bilgiler üzerinden, firmaları sektör lideri ya da uzmanı ilan edecek bir patlama etkisi ile mükemmel bi denge oluşturabilecek güce sahiptir. İşletmenin yaptığı işler ilgili, eğitimsel ve hedef kitlenin ihtiyaçlarına cevap vermek açısından fayda saylayan düzenli bir içerik akışı, işletme blogunu okuyucular için online erişilebilecek bir kaynak kılar. Önemli alanlarda firmanın uzmanlığını kanıtlaması, güvenilirliğini ve küçük işletmelerin bile büyük firmalarla rekabet etmesine yardımcı olan kredibilitesini arttırır.

6. Farklı Müşteri İlişkileri Geliştirir

Bloglar, içerdiği ortak yorum alanları ile firmanın hedef kitlesyi ile sağlıklı karşılıklı konuşmalar yapmasını sağlar. Bu yorumlar üzerinden bilgi ve fikir değişiminin gerçekleştirilmesi, müşteriler ile ilgili önemli veriler elde etmeye yardımcı olur. Bu veriler ışığında firma müşteri ilişkilerini güçlendirebilir, daha iyi hizmet sağlayabilir ve şirket genelinde satış başarısını arttırabilir.

7. Güçlü Bir Sosyal Medya Varlığı Kurar

Hedef kitlenin sizi bulabileceği öenmli mecralardan biri olan sosyal medya, doğru kullanıldığında firma verimliliğine önemli etki yaratmaktadır. Fakat sosyal medya, her daim taze içerikler isteyen bir alandır. Hedef kitleyi sürekli olarak güncel bilgi ile beslemek gerekir ki; onlar da sosyal meodya üzerinden bloglara ve firmanın diğer online platformlarını ziyaret etmek için bir sebep bulabilsin.

8. Uzun Dönemli Sonuçlar Odaklı Çalışır

Web site trafikleri sadece yeni yayınlanan içerikleri tarafından oluşmaz. Web trafiğinin %70’i, sitelerin daha önce yayınlanan postları üzerinden oluşmaktadır. Bu demek oluyor ki; bugün yayınlanan bir makale ya da blog postu günler, aylar hatta yıllar içinde firma işleri üzeride büyük bir etki yaratabilir. Bu da işletmeye blogların sağladığı uzun dönem faydaların en önemlilerindendir.