Sosyal Medyanın 5 Takipçi Tipi ve Onlarla İletişim Kurmak

Sosyal medya takip kitlesi oluşturmak görüldüğü kadar basit değildir. Paylaşıım psikolojisi üzerinde çalışarak farklı tiplerde takip kitleleri yaratmak mümkün. Bu kitlelerin her biri içeriklerinizi, sosyal medya postlarınızı ve marka kişiliğinizi etkiler. Öncelikle yapılması gereken ve en önemli şey şu ki; takipçilerin sosyal medya ilgisini çekmek için nasıl etkileşime geçileceğine, nasıl bir hedefleme ve konumlandırma yapılacağına, hedef kitle tipine ve onların nasıl bağlanacağına karar verilmelidir. Aşağıda 5 adet sosyal medya takipçi tipi ve onların nasıl bağlanacağı konusunda ipuçları bulunmaktadır.

1. Tip : Kariyer Odaklı Takipçiler

Eğer herhangi bir kariyer merkezli Linkedin grubuna üyeyseniz, etrafında sürekli kendi sektörleriyle ilgili makaleler oluşturan, sorular soran ve sohbet ortamı yaratan baskın tipleri fark etmişsinizdir. Bu kişiler bizlerin kişisel ve profesyonel benliklerimizin farkına varmış durumdalar. Bunun bir sonucu olarak da, profesyonel imajlarını maksimize etmek için hangi platformda ne paylaşacaklarına oldukça hakimlerdir. Bu kişiler kendi alanlarında uzamn ve lider olarak gözükebilmek için kendi online karakterlerini şekillendirir ve geliştirirler.

Bu tip takipçilerle bağlantı kurabilmek için B2B (business to business) hizmet veriyor ya da sektörünüzde uzman olmalısınız. Buna ek olarak, anlaşılır, düzgün sektör içerikleri ve faydalı öneriler üretebilmelmelisiniz. Linkedin’de iyi temsil edilmeli, bu tip takipçileri etkilemek için mantıklı ve tutarlı bir imaj çizebilmelisiniz.

2. Tip : Modaya Uyan Takipçi

Moda takipçiler genç, popüler ve yaratıcıdırlar. Bu kişiler her zaman en son yükselişte olan ve en iyi ne varsa onu takip eder ve bu kitlenin takibini kazanmak için gereken şey; “cool” faktörüdür. Fenomenleri yakalamak zor olsa da, yeterli çabayı göstererek bu kişiler arasında bir saygınlık kazanıldığı andan itibaren çok verimli işler ortaya çıkabilir.

Önde gelen sosyal ağlarda (Facebook, Twitter, Pinterest hatta Snapchat gibi…) kampanyalar düzenlenebilir ve bu tip takipçilerin ilgisini çekmek için yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, şık tasarımlar ve modern yaşam tarzına seslenen içerikler kullanmaya özen gösterilebilir.

3. Tip : Arkadaş Canlısı Takipçi

Online kullanıcıların %73’ü benzer ilgi alanları üzerinden insanlarla iletişime geçiyor. Bu kullanıcılar sosyal medyayı diğer kullanıcılarla sosyal bağlantılar kurabilmek adına kullanmaktadırlar. Sonuç olarak, bu kişiler sadece arkadaşları ya da tanıdıklarıyla tartışmaya değeceğini hissetikleri içeriklerle meşgul oluyor. Bu ortamlar da genellikle Facebook, Twitter ve Pinterest’te oluşmaktadır. Bu takipçileri kazanmak için bu ağlarda tartışma ortamları yaratmaya özen gösterilmelidir. Ve hatta işin içine biraz da mizah eklemenin hiçbir zararı olmaz; yeter ki konunun dışına çıkılmasın…

4. Tip : Dikkat Arayan Takipçiler

Onları sevin ya da sevmeyin, hepimizin etrafında online dikkat arayan takipçi tanımına uygun biri vardır. Modern kullanıcıların %57’si yaşıtlarının sosyal medyanın dikkat çekmek ve diğerlerinden doğrulama almak için kullandığını iddia etmektedirler. Dikkat peşinde olan takipçiler sadece kendileriyle ilgili paylaşımlarda bulunur ve tüm paylaşımlarını like almak amacıyla yaparlar. Onları en çok Instagram, Facebook, Twitter ve Snapchat’te görebilirsiniz.

Bu tip takipçilerin ilgisini çekmek için onlarla dikkat komutu ile etkileşime geçmek gerekir. Yarışmalar, fotoğraf / video kampanyaları ve çekişme ya da şok etkisi yaratacak herhangi bir uygulama dikkat arayan takipçileri size getirecektir.

5. Tip : Titiz Takipçiler

Bu kişiler dikkat arayanların tam tersi şekilde hareket eder. Sosyal medyada zaten ilişki içinde oldukları insanlarla etkileşime geçerler ve çeşitli kanallar üzerinden bu kişileri etkilemek için dikkat arayanlara göre daha az çaba sarf ederler. Eğer bir markayı takip ediyorlarsa bunun nedeni açıkça, o markanın ürünleri, mesajı ya da içerikleriyle kişisel bir bağlantı kurmuş olmasıdır. Titiz kişiler, çok nadir takibe alırlar; çünkü sadece kendi kişiliklerine ya da arkadaşlarına hitap eden faydalı birinci sınıf bilgiyi arayıp bulurlar.

Bu kişilerle bağlantı kurmak istiyorsanız içeriklerinizi harekete geçirecek şekilde araştırmalı ve oluşturmalısınız. Çok derin olmamakla beraber rakamlar ve istatistikler bu noktada ikna edici olabilir. Başlıklarınız, içeriğinizi tam olarak anlatabilmeli, başlıktan etkilenip içeriği okumaya karar veren takipçi o içerikten fayda sağlayabileceğini görmelidir.

Sosyal medyada belli bir kitleye hitap etmeni oldukça zor olduğu bilinen bir gerçektir. Fakat her durumda, belli bir stratejiyi takip etmenin ve hedef kitleyi segmentlere ayırarak gerekli çabayı göstermenin faydası büyüktür. Böylece sosyal medyada izleyeceğiniz yolda ivme kazanabilir ve hedefinize daha kolay ulaşabilirsiniz.