CRM Programı Nasıl Seçilir?

 

Müşteri ilişikilerini yönetmek göz korkutucu bir görev olabilir; fakat aynı zamanda ileriye dönük olarak yapmaya değer görevlerden bir tanesidir. Neyse ki artık günümüzde pek çok işletme yazılımı organizasyonların bu yükünü hafifletmektedir. Her geçen gün sayıları ve çeşitlerinin artmaya devam ettiği müşteri ilişkileri yönetimi programlarının hangisinin sizin şirketiniz için en doğru olduğunu tespit etmek, bu süreçteki ilk ve en önemli adımdır.

İrtibat listeniz büyüdükçe, önemli müşterileri verilerinin detaylarını unutmaya başlama riski de aynı oranda artar. O halde, CRM programı çözümü uygulamak için doğru zaman gelmiştir. Temel düzeyden satışları ya da sosyal medyayı da görev takibine ekleyen ileri düzeylere kadar CRM programı, her seviyede müşteri ilişkilerini derinleştirmek üzere çözümler sunar. Geliri arttırmak yalnızca satışları arttırmanın bir sonucu olmamalı; aynı zamanda daha iyi müşteri ilişkileri de sonuca giden bir basamak olmalıdır.

Terim olarak CRM, bir takım metodolojiler, yazılım ve daha çok, müşteri ilişkilerini yöneterek iş süreçlerine yardım edebilecek internet yeteneklerini tanımlamaktadır. Geleneksel CRM çözümleri görev takibi otomatikleştirme ve müşteri irtibatlarını devam ettirirken, bugünün CRM’i daha hızlı, daha akıllı ve güncel bilişim teknolojilerine uyum sağlamaya daha yatkındır. CRM programı; satış hedefleme ve ölçümleme, tasarlama, dağıtım, e-mail pazarlama kampanyalarının takibi ve sosyal medya hesaplarının daha verimli arayüzlerde kullanılması gibi yeteneklere sahiptir. Organizasyonun tüm irtibat yönetimini tek bir yerden sağlamak, verimlilik ve karlılığı arttırıken, aynı zamanda müşteri ihtiyaçları ile organizasyon önerilerini eşleştirmeyi de kolaylaştırır.

CRM Programı Nasıl Seçilir : İşletmeniz İçin Doğru CRM Programını Bulmak

Doğru CRM programını seçmek, şirketin büyüklüğüne ve kapsadıklarına uygun hale getirilmiş bir hizmet paketi edinmeyi ifade etmektedir. En temel düzeyde CRM programı ile, paylaşımlı veritabanı üzerinden basit iletişim yönetimi yapılabilir. Bu temel düzey CRM programına şirketin hedef ihtiyaçlarına göre; satış ve fırsat takibi ya da müşteri hizmeti gibi fonksiyonlar eklenerek özel hale getirilebilir. Önce son hedef belirlenir ve CRM programı fonksiyonları bu yolda ilerlerken süreçleri verimlileştirecek ve kolaylaştıracak yönde seçilirse daha doğru karar vermek mümkün olur.

Karar verilecek ilk şey, ki eğer sahipseniz, yerel sunucunuzda CRM programına ne kadar yer verileceğinizdir. Örneğin; sadece oturum açıp, programı indirip hızlı bir şekilde müşteri ilişikerini yönetmeye başlamaya izin veren bulut tabanlı çözümlerin yanında, her işletmenin online ortama taşınmaya hazır olmadığı düşünüldüğünde bireysel olarak cihazlara yüklenen CRM programı da tercih edilebilmektedir. Fakat CRM programını işletmenin kendi sunucusunda tutmasının bazı avantajları vardır. Verinin lokalde depolanması, veri üzerinde kontrol, yüksek seviye güvenlik ve diğer işletme uygulamaları ile entegrasyon sağlar. Fakat bu seçenek de işletmeye sunucunun kurulumu, yönetimi ve bakımı gibi işlemler için bir IT ekibine ihtiyaç doğurur.

Hangi CRM programı fonksiyonlarına ihtiyaç olduğunu tespit etmek için organizasyonun kendine sorabileceği bir takım sorular mevcuttur. Bunları şöyşe sıralayabiliriz :

  • CRM programı, kendi süreçlerini üretebilmek adına ne kadar esnek?
  • CRM programını yapılandırmak ne derece kolay? Yoksa internet tabanlı çözümlere mi başvurmak daha mantıklı?
  • İşletmenin sahip olduğu diğer verileri CRM programı ile entegre etmek ne kadar mümkün?
  • CRM programının ölçülebilirlik seviyesi nedir?
  • CRM prpgramı dönem içinde ihtiyaç olunan performansı sağlayabilecek mi?
  • CRM programı kullanıcılarının işlerini kolaylaştıracak ilgili portallar ya da front end ekranlar önerebilecek mi?
  • İnternet tabanlı mı yoksa kendi sunucunuzda tutacağınız bir yazılım mı tercih edeceksiniz?
  • Yazılımı ofis ortamındaki makinanızdan mı yoksa herhangi bir yerden erişim sağlamak üzere tarayıcı üzerinden mi kullanmak daha çok işinize yarayacak?

Sistemdeki herhangi bir verinin geri beslemesi, organizasyonun hedeflerinden ne kadar uzaklıkta olduğunu hatırlamasına yardım eder. Bu da organizasyona, iletişim detayları ve bundan sonra izlenecek yol hakkında ipuçları sağlar. CRM programı ile organizasyonlar, iş süreçlerinde gelen her verinin kontrol altında kalmasını sağlayarak, gereken zamanda ve gereken yerde hızlı bir şekilde kullanılmasına izin verir. Günümüzde küçük işletmelerden büyük işletmelere her organizasyon yapısına uyum sağlayacak CRM programı çözümleri bulunmaktadır. CRM programı, güncel teknolojiyi takip etmek ve uyum sağlamak için en iyi ve en verimli yoldur.