Rekabetçi SEO Analizi

 

Websitenize Ücretsiz SEO Analizi Yaptırın

Arama motoru sıralaması günümüzde başlı başına bir bilim haline geldi. Link building, sayfa içi ve sayfa dışı optimizasyon, website yapısı artık eskisi gibi kısıtlı değil. Gitgide karmaşık bir yapıya sahip olan arama motoru sıralama algoritmaları daha önce olduğundan daha dikey olarak beslenmektedir. Organik optimizasyon yoğun olarak uygulanmaktan daha da fazlası bir rekabeti ifade etmektedir. Bu durumda, rakiplerden daha iyi olmak isteyen bir firma, rekabetçi SEO analizi, firmanın SEO stratejisinin bir integral bölümü olmalıdır. Firma, sektördeki duruşunu tanımladığı zaman, uygulamakta olduğu SEO kampanyasını yeniden planlayabilir ve rakiplerden daha güçlü bir şekilde ortaya çıkabilir.

SEO Çevresini Kavramak

Rekabetçi sahayı anlamak aşağıdaki üç temel sorunun cevabını bulmayı kapsamaktadır.

· Rakiplerim nelere bağlı?

· Rakiplerim benim yapmadığım neleri yapıyor?

· Rakiplerimin benden farklı olarak gerçekleştirdiği faaliyetler gerçekten işlerine yarıyor mu?

Bu analizi anahtar kelime araştırmaktan, içerik oluşturmaktan, link building ya da sosyal medya optimizasyonundan bile önce yapmakta fayda vardır. Altyapı, hedef rakipleri analiz etmeyi, edilebileceği kadar optimize edilmiş segmentleri tanımlamayı ya da belirlenen nişteki anahtar kelimeleri, fiyat hesaplamaları, bütçe hazırlıkları, hedef ayarlamaları, güçlü uygulama planı formüllemeyi de içerir.

Analiz Metriklerini Belirlemek

Anahtar kelime analizi yapmak için bir belli bir vakit harcamak gerekir ki firma, en büyük rakiplerini tanıyabilsin. Böylece daha önceden bilinmeyen birkaç rakibin keşfedilmesi sağlanabilir. Önyargılı kampanyalara odaklanmak yerine analizin temeline anahtar kelime oluşturmayı almak bu durumda daha mantıklı olacaktır.

Rekabetçi SEO Analizinin Kanalları

SWOT (Güçlü ve zayıf yanlar/ Fırsatlar ve Tehditler) Analizi formları rekabetçi SEO analizi için oldukça önemli bir bölümdür. Rekabetçi SEO Analizinin en büyük kuralı hiçbir şeyi varsaymamaktır. SEO kampanyasını şu üç kanaldan elde edilen aksi iddia edilemez gerçeklere dayandırmak gerekir :

1. Google Adwords gibi birçok arama motorunun eş zamanlı “öneri” fonksiyonunu sorgulayan websitelerin faaliyet gösterdiği rekabetçi sahayı analiz etmek için veri kanallarının uygunluğu göz önünde bulundurulmalıdır. Excel trendleri takip edebilmek için geniş hacimdeki veri ve bilgi madenini özetlemeye izin vererek bu süreçte cçok yardımcı olabilir. İleri SEO platform araçları  analizi ve keşfi için otomatikleştirilebilir, rekabet sahasındaki sezgileri derinleştirebilir.

2. Hem site içi hem de site dışı analize ihtiyaç vardır. Bu analiz sayesinde rakiplerin backlinklerini, anchor textlerini, sosyal medya stratejilerini, hangi araçlarını kullandıklarını, içerik ve sayfa sayfa trafik figürlerini incelemek mümkün olur.

3. Rakiplerin geçmişteki ve şimdiki pazarlama programlarını, pazarlama programının webstie trafiklerinde yarattığı önce ve sonra değişim durumunu içeren pazarlama stratejilerinin analiz edilmesi gerekmektedir.

Rekabetçi sahaya girerken başlangıçtaki farkındalığın geliştirilmesine yapılan bir yatırım olmasına rağmen, devam eden ve tamamlanması gereken süreçlerde uygulanan dinamik rekabet analizinin varlığını da unutmamak gerekir.

Rekabetçi SEO Analizinin Faydaları

Derinlemesine rakip SEO analizini devam ettirmek, yalnızca arama motorlarında üst sıralara çıkmak için çaba sarf etmek anlamına gelmez; aynı zamanda ana faaliyetlerin gelişimine de olumlu etkide bulunur. İleri SEO teknolojisi platformu, pazarlama teknolojileri cephanesindeki, farklı sektörel avantajları yaratan bir silah olarak düşünülebilir.

İyi bir SEO analizi uygulaması ile; temeldeki hedef olan arama motoru sıralamalarında üstlere çıkmak, gerçekleştirilebilir. Kendi  arama motoru seviyelerine ulaşmayı sağlar. SEO analizi aynı zamanda firmanın online reklam programını da besler. Anahtar cümle şu ki; rakipler SEO için genellikle Google Adwords kapmanyalarında, diğer PPC kampanyalarda ve sosyal reklamcılık programlarında kullanılan terimlerin takibini yapmaktadır. Rakip anahtar kelime listeleri, online reklamcılık ekibinin kullanım alanını genişletir ve daha faydalı PPC programları geliştirmeyi destekler. Firmanın içerik pazarlaması ekibine editörel takvim oluşturmak açısından fayda sağlar ve yeni içeriklerin arama motoru sıralamalarına dost bir şekilde oluşturulmasına yön verir. Rekiplerin iş önceliği sıralaması ile ilgili ipucu verir. Bu da gelecek reklam programlarının, rakiplerin stratejilerini de göz önünde bulundurarak şekil almasını sağlar.